Domofony

 

             Znalezione obrazy dla zapytania wideodomofonZnalezione obrazy dla zapytania wideodomofonZnalezione obrazy dla zapytania wideodomofon

Domofony i wideofony...

Sam dzwonek przy furtce to już przeżytek. Teraz każdy wyposaża dom w domofon lub wideofon: zanim otworzy furtkę i wpuści gościa, może go usłyszeć i zobaczyć.
Domofon umożliwia zdalne otworzenie furtki, ale również rozmowę z przybyszem. A przez wideofon można nie tylko porozmawiać z gościem, ale zobaczyć kto przed furtką stoi.
Instalacja domofonowa to dwa urządzenia – unifon i bramofon – połączone kablem lub bezprzewodowo.
Unifon – to słuchawka montowana w domu; można również kupić unifon głośnomówiący, bez słuchawki. Furtka lub drzwi wejściowe wyposażone w zamek elektromagnetyczny otworzą się po naciśnięciu przycisku w unifonie. Kilka unifonów można wykorzystać do łączności wewnętrznej – między pokojami czy kondygnacjami domu, gdy w jednym domu mieszkają np. dwie rodziny – niezbędny jest wówczas aparat z dodatkowymi przyciskami wywołania. Unifon warto też zamontować na każdej kondygnacji, by na odgłos dzwonka nie biegać po schodach: z każdego z nich będzie wówczas możliwe otwieranie drzwi wejściowych. Wskazane jest umieszczać unifony blisko okien, by ułatwić sobie sprawdzanie, kto stoi przed furtką.
Bramofon- to głośnik, mikrofon i dzwonek umieszczone w tzw. kasecie zewnętrznej, zamontowanej na słupku przy furtce lub bramie. Bramofony wykonuje się najczęściej z blachy. Obudowy stalowe (nawet te zabezpieczone powłoką galwaniczną i lakierem) szybko zaczynają korodować, dlatego lepiej zdecydować się na bramofon nierdzewny – aluminiowy lub mosiężny i ochronić urządzenie niewielkim daszkiem przed deszczem i śniegiem. Niektóre bramofony mogą być połączone ze skrzynką na listy. Panel bramofonu może być podświetlony diodą pod przyciskiem wywołania.
pobrane (1)Trzy systemy do wyboru:
Wybierając domofon mamy do wyboru trzy systemy sterowania: najprostszy – analogowy, bardziej skomplikowany – cyfrowy oraz trzeci – analogowo-cyfrowy.
Analogowy- każdy unifon połączony jest z bramofonem oddzielnym kablem. System analogowy idealnie sprawdza się w domach jednorodzinnych ze względu na niewielką liczbę urządzeń: przeważnie jeden bramofon i jeden lub dwa unifony. Im ich więcej, tym gorsza byłaby jakość połączeń, dlatego w domu, w którym potrzeba wielu urządzeń (bo na przykład mieszka w nim kilka rodzin) lepiej sprawdzają się systemy cyfrowe.
Cyfrowy. Składa się z centralki cyfrowej i unifonów wyposażonych w dekodery. Centrala ma numeryczną klawiaturę, na której wybija się odpowiedni numer lub kod dostępu, żeby otworzyły się drzwi lub furtka. W takich domofonach można regulować czas otwarcia zamka, długość dzwonienia lub rozmowy. Konstrukcja unifonów w systemie cyfrowym sprawia, że nawet gdy słuchawka jest źle odłożona, urządzenie działa prawidłowo, co nie jest możliwe w części systemów analogowych. Liczba przewodów w takim systemie jest niezależna od tego, jak wiele osób korzysta z urządzenia; on sam może być połączony z systemem ochrony budynku.
Analogowo-cyfrowy. Jest kombinacją dwóch systemów, w którym analogowe unifony łączone są z cyfrowym bramofonem. Drzwi otwiera się kodem lub kartą kodową.
Domofony bez kabla!!!!
W sprzedaży oferowane są także systemy bezprzewodowe, w których łączność między panelem zewnętrznym a wewnętrznym odbywa się na drodze radiowej. Ich zaletą jest możliwość otwierania furtki za pomocą specjalnego pilota z dowolnego miejsca w domu i łatwość montażu systemu składającego się z kilku unifonów. Unikniemy wówczas ryzyka uszkodzenia kabla i unieruchomienia przez to systemu, jest on jednak bardziej podatny na zakłócenia.
Instalację domofonową/wideo-domofonową warto podłączyć do niezależnego obwodu elektrycznego, żeby zmniejszyć ryzyko awarii obwodu i przez to – wyłączenia urządzenia z pracy (im więcej urządzeń podłączonych jest do obwodu, tym większe jest ryzyko, że któreś z nich zepsuje się lub ulegnie uszkodzeniu, wyłączając z pracy instalację domofonową). Warto też pomyśleć o zasilaniu awaryjnym, czyli np. UPS-ie, który podtrzyma pracę systemu domofonowego nawet po zaniku napięcia w instalacji – urządzenie to przyda się także do zabezpieczenia pracy telefonu lub komputera.

 

Portale społecznościowe

Back to Top